Zawadka Rymanowska

W lipcu i sierpniu działa tutaj baza namiotowa SKPB Lublin przy OA PTTK Lublin, w innym terminie zaś pozostaje najważniejszy jej element, mianowicie prawdziwa łemkowska chyża i spichlerzyk-sypańczyk opodal, tak, że nawet 50 osób znajdzie snadnie zakwaterowanie (poddasza nie licząc).

Prąd jest (ale można wyłączyć), piec jest, woda w studni (najlepsza ponoć we wsi), potok i letni prysznic dla higienicznych, ślady św. Jana dla jednych uduchowionych, Słowacja o 10 km dla drugich uduchowionych
(z łac. spiritus),

Cergowa dla nadziemnych, jaskinie dla podziemnych, cerkiew
z zachowanym ikonostatasem dla miłośników sztuki wschodniej, Dukla z barokiem dla miłośników sztuki zachodniej, (i pamiątek po Starozakonnych, tudzież drugowojennych), a sklep w miejscu elastycznie otwierany dla miłośników sztuki mięsa. Droga na Barwinek (i kawał placu podle samej chaty) dla zmotoryzowanych, a niezłe skomunikowane Krosno dla abonentów masowej komunikacji, no i krzaki + barszcz Sosnowskiego dla wszystkich innych, a bazowego/chatara (lub i kilku) się doraźnie dowiezie i można się spotykać.

Chata wytrzymała Akcje Wisła i XXX-lecie SKPB A niezależność zapewniona boć inne zabudowania w odległości odpowiedniej, sąsiedzi życzliwi i przyzwyczajeni, a chyża, sypańczyk, wygódka i 0,5 ha ziemi wokół są wyłączną i pełną własnością OA PTTK w Lublinie, w suwerennym władaniu SKPB.

Kuba Świtluk

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawne bazy SKPB Lublin:
- Zalesie
- Jawornik 

Jak trafić na bazę w Zawadce Rymanowskiej?

Najłatwiej idąc (lub jadąc w kierunku) Barwinka szosą nr 9, w miejscowości Trzciana skręcić w lewo w drogę do Zawadki. Należy przejść wieś całą, lecz chata jest przy drodze, to i z trafieniem problemu nie ma

Do bazy dotrzeć można też od wschodu, polną drogą od wsi Szklary. UWAGA! Na niektórych mapach droga ta jest źle zaznaczona. Od północy można do nas trafić też drogą od Lubatowej.

Przez Zawadkę biegnie żółto-biały szlak spacerowy na Cergową i Piotrusia.

 


 

Uwaga! Załadowanie mapki może chwilkę potrwać. Jest to fragment mapy "Beskid Niski i Pogórze", 1:125 000, PPWK (z roku
1992).


Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany zobacz zdjęcia z Zawadki Rymanowskiej

 

A tak wyglądała chata w 1998 r. - zobacz film na YouTube.